Hoşgeldiniz!
Ana Sayfa         |          Hakkımızda         |          Ürünler         |          Üretim         |          Ar-Ge         |          İnsan Kaynakları         |          İletişim
Ana Sayfa    //    Üretim   //   Teknik Bilgiler

Doğa, canlı organizmalar olan tohumların uzun süre hayatlarını sürdürebilmesi için onların canlılığını en düşük seviyeye indirmiştir. Tür ve çeşitlere göre tohumlar, canlılıklarını uygun şartlar altında 1 yıldan başlayıp 10 yıla kadar sürdürebilmektedir. Tohumların canlılık özelliklerini etkileyen çeşitli faktörler vardır.

1. Sıcaklık ve Nem
Tohumların uzun süre canlılığını muhafaza etmesi için, tohum solunumunun istenen yavaşlıkta devam etmesi gerekir. Tohumun solunum hızı ortam sıcaklığına ve nemine bağlıdır. Sıcaklık yükseldikçe tohumun solunum hızı artar ve saklama süresi kısalır. Düşük sıcaklıkta ise tohumların, çimlenme güçlerinde düşüş görülür.    

Tohumların raf ömürleri üzerinde tohumun bünyesindeki ve ortamdaki nemin de önemi büyüktür. Gerek tohum gerekse ortam neminin artışıyla birlikte, tohumlarda çimlenme, kızışma gibi istenmeyen durumlar meydana gelebileceği gibi hastalık ve zararlı faaliyetlerinin artması sonucu tohum canlılığını kaybedebilir.

2. Tohumların Yapısal Özellikleri
Tohumların yapısal özellikleri birbirinden farklıdır. Tohum kabuklarının sert, gaz ve su alışverişini kısıtlayan özellikte olması, daha uzun süre saklanmalarını sağlar. Eğer tohumun kabuğu zarar görürse, canlılığını çok kısa sürede yitirdiği görülür.


2010 © ARGETO Vegetable Seeds. Tüm hakları saklıdır.
info@argeto.com.tr | http://www.argeto.com.tr

Boztepe Mahallesi Atatürk Caddesi No:200   Aksu / ANTALYA

Telefon : +90 (242) 714 32 66
+90 (242) 714 32 67
+90 (242) 714 32 68
Faks : +90 (242) 714 32 69